Facebook odstraňuje účty pre voľby aj v Moldavsku

Jednou z najchudobnejších európskych krajín je politicky rozdelená medzi prozápadné a prorusské frakcie.
 
Spoločnosť Facebook uviedla, že účty uverejňovali rozvratné politické otázky, zdieľali manipulované fotografie a predstavovali miestnu kontrolnú organizáciu.

vlajka
 
Podľa neho bolo odstránených 168 účtov, 28 stránok a 8 používateľov Instagram. Na rozdiel od obvinení zo zasahovania do volieb v Spojených štátoch však aktivita pochádza z Moldavska.
 
"Hoci sa ľudia za touto aktivitou pokúšali skryť svoju identitu, naša manuálna revízia zistila, že časť tejto aktivity bola prepojená so zamestnancami moldavskej vlády," uviedla sociálna sieť vo vyhlásení.
 
Prečo sa Facebook zrazu zaujíma o Moldavsko?
Nadchádzajúce parlamentné voľby v Moldavsku už vyústili do viacerých sporov.
 
Krajina je uzavretá medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Jeho vláda sa za posledné roky presadzuje pro-EÚ postoj, zatiaľ čo jej prezident bol zvolený na pro-ruskej platforme.
 
Obe strany sa nevidia zoči-voči očiam, keďže prezident Igor Dodon bol niekoľkokrát pozastavený, keď odmietol podpísať zákony, ktoré schválil parlament.
 
Vo voľbách sa národná volebná komisia vo svojej krajine vyjadrila, že neočakáva verejnú podporu svojej vlastnej strany, socialistom, a tvrdí, že prezident musí ostať nestranný.

média
 
Na druhej strane pán Dodon označil toto rozhodnutie za "nezákonné a neopodstatnené" a obrátil sa na súd.
 
A nový volebný systém – polovica z 101 poslancov bude volená na straníckych zoznamoch, polovica v jedno-volebných volebných obvodoch – bude uprednostňovať veľké etablované strany, hovoria kritici.
 
V čase, keď sú vzťahy medzi Západom a Ruskom napäté, zahraničné mocnosti tiež vydali varovania pred hlasovaním Moldavska.
 
Veľvyslanec USA vystúpil s prejavom vyzývajúcim Moldavcov, aby si "vybrali jasnú, prosperujúcu a demokratickú cestu".
 
Rusko obvinilo USA z toho, že sa vo voľbách zmocnili, hovoriac, že ​​miestni ľudia sú "ohrození rozpadom vzťahov so Západom".
 
Po amerických prezidentských voľbách v roku 2016 sa ukázalo, že falšované účty zo zahraničia mali za cieľ šíriť dezinformácie v sociálnych médiách.
 
Napriek nedostatku dôkazov o tom, že to ovplyvnilo výsledok, Facebook sa ocitol pod tlakom, aby bojoval proti šíreniu politických správ on-line z ľudí, ktorí pravdepodobne nie sú tým, ktorí sa zdajú byť.

Facebook odstraňuje účty pre voľby aj v Moldavsku
4.3 (85.45%)11